Krzysztof Zanussi

Gościem na Wyspie Literackiej 28 sierpnia 2020

będzie Krzysztof Zanussi. Na spotkaniu klubu omówiłyśmy nie tylko książkę "Pora umierać. Wspomnienia,refleksje,anegdoty" ale także przypomniałyśmy sobie jego imponującą twórczość filmową.

Zaskakujący tytuł książki Krzysztofa Zanussiego "Pora umierać" pochodzi z anegdoty teatralnej dotyczącej wielkiego przedwojennego aktora Jerzego Leszczyńskiego.

Sam autor jest w świetnej kondycji intelektualnej, mimo tego ,że książka została wydana ponad 20 lat temu, z okazji 60-tych urodzin autora i 30-lecia debiutu reżyserskiego.

Wybitny reżyser, świetnie znany w Europie i na całym świecie, powraca we wspomnieniach do różnych wydarzeń ze swojego życia i mimo, że nie robi tego chronologicznie, opowieść świetnie się czyta. Wśród wspomnień są obrazki z dzieciństwa, anegdoty dotyczące okoliczności powstawania filmów, perypetie ze studiami, ciekawe znajomości, przemyślenia na tematy ogólnoludzkie i kulturowe.

Wspomnienia autora to nie tylko zapis historii indywidualnej, ale również ważny komentarz do sytuacji współczesnego kina, sytuacji współczesnego artysty i całego pokolenia polskich twórców.

Choć od czasu ukazania się książki minęło tak wiele lat, a sam Krzysztof Zanussi napisał jeszcze kilka pozycji, "Pora umierać" nadal pozostaje bardzo interesującą lekturą. Polecamy i zapraszamy na spotkanie.

Dorota Zdziebło.

Więcej w tej kategorii: « Zofia Mąkosa Wojciech Tochman »